Petróleumfőzők és Lámpák

Régi kempingfőzők és Petróleumlámpák otthona.

Lampart 597 viharlámpa.


dsc09563.jpg


Ezzel alámpával kezdődött minden! Új lakásba költöztünk, ahol a konyhában felakasztva otthagyták ezt a viharlámpát. Először megnéztem, hogy milyen érdekes, még sose volt azelőtt a kezemben igazi vihar, vagy petróleum lámpa! Pár hét múlva ismét előkotortam  és jobban megnéztem magamnak, kicsit rozsdás volt de nem vészesen, gondoltam ez nem egy bonyolult szerkezet, lemaratom a festéket , teszek bele új kanócot és már jó is lesz ! Mai szemmel nézve viccesnek tűnik, hogy 2 hétig csináltam. Első körben sehogy sem akart lejönni róla az eredeti festék maradványa! Miután mégis sikerül megtisztítani rá kellett jönnöm, hogy le is kéne festeni, de talán jobb lesz ha le szintereztetem! Nem ajánlom senkinek, nem jobb mint a festés! Eredetileg tüziónozva voltak ezek a lámpák, majd vékony hőálló festékbevonatot kaptak. A szinterezés ezzel szemben túl vastag bevonat , elvesznek a szép dombornyomott részletek. Ha lesz egy kis időm rá, és menni fog az ónozás, akkor újra szétszedem és eredeti állapotra felújítom! Második buktató a kanóc, lámpabél! Első körben sajnos túl vastagat tettem bele emiatt nem lehetett szabályozni a kanóc hosszát. Egy méterárú boltban sikerült vennem kanócot, olyat ami illett bele, na ezzel már jól szuperált!

Íme az első kép az első lángolásról.

dsc08635.jpg



A Lampartról röviden


Az éppen befejeződött XX. század alapvetően megváltoztatta a világ arculatát; háborúk és forradalmak zajlottak le, a technika és a tudomány korábban nem sejtett összefüggéseket és dimenziókat tárt fel. A társadalmi és technológiai változások természetesen folyamatosan befolyásolták a Lampart életét is. A Lampart - a nyolc, meghatározó európai zománcozott vegyipari-gép gyártó egyike -, történelmének majd 120 éve alatt végig sikeres (néhány kritikus évet átélt), de a nehéz időkben is mindig állandó megújulásra képes cég maradt. Változó világunkban a folyamatosságot képviseli, múltja és jelene a magyar ipartörténet szerves része.

Ha a mai Lampart Vegyipari Gépgyár múltjára visszatekintünk, 1883.decemberéig kell az időben visszamennünk, mert ekkor tartották meg azt a közgyűlést, amelyen a Magyar Állami Hitelbank közreműködésével kimondták a Testory féle Fém-és Lámpaárugyár Részvénytársaság megalapítását. A családi vállalkozás helyébe lépő korszerű tőkés üzem jó érzékkel vette át a folyamatosan kialakult szakmai kultúrát, és évtizedeken át márkanévként használta a fogalommá vált Testory nevet.

A századfordulón már 800 főt foglalkoztató, állandóan fejlődő gyár részvényeinek értéke rövid idő alatt megduplázódott az értéktőzsdén. 1912-re elkészült az új központi irodaépület, majd egyetlen év alatt korszerűsítették az üzemeket, az elavult gépek helyére új, modern berendezéseket állítottak.


A hagyományok tisztelete, ápolása és haladás a korral! - ez jellemezte és jellemzi ma is a Lampartot. A piaci igényekben rejlő üzleti lehetőségekhez való rugalmas alkalmazkodás soha nem zárta ki, és ma sem zárja ki az egyedi, művészi alkotások létrejöttét. Csillárjai szórták a fényt a királyi palotában, az Országházban, a Pénzügyminisztériumban, a Budapesti Kereskedelmi Csarnokban, számos más középületben és a főúri paloták termeiben. Nagy hírnévre tettek szert a Lampartnál gyártott, igényes zománcozott lemezfürdőkádak, melyek számos korabeli luxus óceánjáró fürdőszobáinak voltak meghatározó részei. A cég zománcozott konyhai edényei pedig a háztartások majd mindegyikében használatban voltak. A korszerű vízórák és gázmérők mellett, a részvénytársaság szállította a fővárosnak az utcai gázlámpákat is.


A 30-as évek gazdasági válsága, a megnehezült üzletkötési lehetőségek, továbbá az export piacon folyó éles és sokszor kíméletlen verseny a gyár vezetőségét átgondoltabb, erőteljes propaganda kifejtésére sarkallta.


A hatékonyabb reklámozás érdekében elhatározás született a termékekre jellemző márkanév, úgynevezett márkavédjegy bevezetésére. Ezért 1932-ben nyilvános pályázatot hirdettek a vállalat által előállított termékek találó, rövid márkanevére. A pályázatot Hahn Gyula idegennyelvű levelező nyerte meg, aki a Lampart elnevezést javasolta. 1933. február 10-én történt meg a bejelentés az Országos Találmányi Hivatalnál a Lampart szóvédjegy használatának védelmére.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 73
Tegnapi: 123
Heti: 454
Havi: 388
Össz.: 682 862

Látogatottság növelés
Oldal: Lampart 597
Petróleumfőzők és Lámpák - © 2008 - 2024 - petrofor.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »